Yeni ehliyet düzenlemesi yürürlüğe girdi!

PTT’nin başlattığı uygulama kapsamında TC kimlik kartına veya halk arasındaki adıyla yeni kimliğe sahip olanların para çekme işlemlerini herhangi ek bir karta gerek kalmadan gerçekleştirebileceğini sizlere duyurmuştuk. Aradan geçen birkaç günün ardından sürücü belgesinin kullanım şartlarında bir değişikliğe gidildi: İşte Resmi Gazete’de yayınlanan yeni ehliyet düzenlemesinin detayları!

Yeni ehliyet düzenlemesi yurt dışında yaşayan Türk ve yabancı kişilerin Türkiye’de yabancı ülke sürücü belgeleriyle araç kullanım şartlarını değiştirdi.

Kimlik kartı ile para çekme dönemi başlıyor!Kimlik kartı ile para çekme dönemi başlıyor!
PTT tarafından başlatılan uygulama kapsamında, PTT ATM’lerinden kimlik kartı ile para çekme dönemi başlıyor. İşte uygulamanın detayları!

Yeni ehliyet düzenlemesi ile süre kısıtlaması
Türk vatandaşı olan ancak yabancı ülkelerden alınmış bir ehliyete sahip olanlar Türkiye’ye girdikleri andan itibaren 2 yıl boyunca araç kullanma hakkına sahip. 6 aydan fazla Türkiye’de bulunanların yabancı ülkelerden alınan bu ehliyetin yanı sıra, dış temsilcilikler ya da noter tarafından onaylanmış Türkçe tercümeli sürücü belgesini yanında bulunması gerekiyor.

Yeni ehliyet düzenlemesi ile süre kısıtlaması
İki yıl dolduğunda araç kullanmaya devam etmek isteyenlerin ülkemizde ehliyet alması gerekiyor. Yabancı ülke vatandaşları ile Türkiye’ye giriş yaptıklarında 6 ay boyunca kendi ehliyetlerini kullanmaya devam edebilecek. Ancak 6 aydan daha fazla araç kullanmak isteyenlerin ülkemizden sürücü belgesi alması gerekiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*